Projektas „Sveiki dantys: misija įmanoma!“ Suzukio pradinėje mokykloje

2016 m. sausio 8 d. Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministras patvirtino Nacionalinę burnos sveikatos 2016-2020 metų programą. Programoje deklaruojama: “ 4–6 metų amžiaus vaikų tėvų apklausos rezultatai parodė, kad Lietuvoje 30,4 proc. vaikų nėra buvę pas odontologą, 55,6 proc. tėvų veda vaikus pas odontologą tik suskaudus dantims ir tik 2,5 proc. tėvų su vaikais apsilankė pas odontologą išdygus pirmiesiems dantukams. Reguliariai (2 kartus per metus) vaiką pas odontologą veda tik 18,3 proc. tėvų” (Žr. Nacionalinės burnos sveikatos 2016-2020 m. programa, 10 skirsnis). Pasaulinės sveikatos organizacijos atliktų tyrimų duomenis Lietuvos moksleiviai pasižymi labai prastais burnos higienos įgūdžiais ir iš 42 tirtų šalių yra treti nuo galo. Prasčiau dantis valo tik Latvijos bei Maltos vaikai.

Todėl buvo iškeltas pagrindinis programos tikslas – sumažinti Lietuvos gyventojų burnos ligų paplitimą ir intensyvumą taikant individualios, tikslinių grupių ir visuomeninės profilaktikos priemones bei optimizuojant odontologinės sveikatos priežiūros sistemą.

Tačiau nuo teorinio programos parengimo iki praktinio jos įgyvendinimo reikia nuveikti daug darbų. Todėl Kauno Suzukio pradinės mokyklos bendruomenė pirmieji Kauno mieste šalia kitų mokinių sveikatinimo veiklų, burnos sveikatai nutarė skirti ypatingą dėmesį. Projekto iniciatyvą iškėlė VšĮ “Sveikų dantų mokyklos” vadovė Gitana Rėderienė. Mokyklos projektas buvo pavadintas “Sveiki dantys: misija įmanoma!”. Programos tikslas buvo atkreipti tėvelių dėmesį į dantukų valymo svarbą, išmokyti vaikus valyti dantis 2 min. bei tai paversti maloniu įpročiu, valant juos kartu su draugais. Nuo 2016 m. spalio mėnesio mokykloje prasidėjo parengiamieji darbai: mamų odontologių grupė kartu su kolegomis ir studentais iš LSMU rengė paskaitas mokyklos mokytojams, konsultavo tėvus, kiekvienai klasei vedė praktinių dantų priežiūros įgūdžių pamokėles. Nuo lapkričio mėnesio prasidėjo ilgalaikis vaikų įgūdžių formavimo etapas: tris mėnesius (iki ir po žiemos atostogų) po pirmos pamokos VISI mokinukai plaudovosi dantukus, skirdami tam ne mažiau kaip 2 minutes. Tokios trukmės yra ir specialiai sukurta nuotaikinga dainelė, kurią mokytojos demonstruodavo klasėse “dantų plovimo pertraukos” metu. Darbus koordinavo ir mokytojas konsultavo gydytoja Živilė Mikelėnienė (UAB “Maxilė”). Išsivalę dantukus, vaikai nupiešdavo savo klasėje kabančiame dantų valymo kalendoriuje šypsenėlę. Kiekvienas vaikas taip pat gavo individualų dantų valymo kalendorių į namus, kuris turėjo priminti išsivalyti dantis vakare, prieš miegą. Projekte dalyvavo 364 pirmų – ketvirtų klasių ir priešmokyklinio ugdymo grupių vaikai. Apibendrinant nuveiktus darbus, kiekvienoje klasėje buvo organizuojamos įvairia technika atliktos piešinių parodos, vasario 14 d. perkeltos į viešąsias mokyklos erdves. Kartu su suaugusiais šeimos nariais, broliais ir sesėmis, projektas apjungė ne mažiau kaip 1000 entuziastų. Trys mėnesiai – pakankamas laiko tarpas suformuoti įgūdžiui, kuris išliktų visą gyvenimą, o tvirti gyvenimiškų įgūdžių pagrindai - ne tik šio projekto, bet ir Suzuki metodikos tikslas.

Programą nuspręsta baigti vasario 14 d. ir šią dieną paskelbti Dantukų meilės švente. Šventėje kartu su organizatoriais - mokyklos bendruomene, VšĮ „Sveikų dantų mokykla“, klinikos „Dentalux“ darbuotojais, LSMU odontlogijos katedros atstovais dalyvavo ir Kauno miesto tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas Darius Razmislevičius. Jis pasveikino mokyklą projekto užbaigimo proga ir kiekvienam mokiniui įteikė „Sveikų dantų mokyklos“ diplomus. Komiteto pirmininko nuomone, ši iniciatyva turi būti perkelta į visas, ypač ikimokyklinio ugdymo, įstaigas. Pagrindinis šventės akcentas – laikinų „mokyklinių“ dantų šepetukų keitimas į tikruosius, naminius. Jais pasirūpino pagrindinis projekto rėmėjas – klinika „Dentalux“ ir jos vadovė Daiva Breivienė. Kartu vaikams buvo padovanoti auksiniai dantukai iš juodojo šokolado, nes saikingas gero juodo šokolado vartojimas, pasirodo, yra retas nekenksmingas burnos higienai saldumynas. Juk dantų valymas turi būti ne tik svarbus, bet ir smagus įprotis! Šventę klasės baigė lauke, paleisdamos į dangų dantukų meilės balionus ir iššaudamos konfeti, kad žūtų visi kariesą sukeliantys mikrobai. Projekto metu sukaupta patirtimi mielai dalinsimės su visais praktikais, norinčiais rūpintis augančios kartos sveikata.

 

Kauno Suzukio pradinės mokyklos direktorė Soc.m.dr. Dėja Aukštkalnytė