Jaunųjų Einšteinų eksperimentai prezidento Valdo Adamkaus gimnazijoje

„Mokslas nebuvo ir niekuomet nebus užbaigta knyga. Kiekvienas svarbus laimėjimas iškelia naujų klausimų, o visokia raida ilgainiui susiduria su naujais, kaskart didesniais sunkumais.“

A.Einšteinas

 

Jau tradiciškai pavasarį Prezidento Valdo Adamkaus gimnazijoje laukiami šalies jaunieji mokslininkai ir tyrėjai. Tad ir šįmet vyko didelio pradinukų ir jų mokytojų susidomėjimo sulaukusi „Jaunojo Einšteino“ konferencija. Pasitelkdami iškalbos meną savo eksperimentais ir gamtamokslinių tyrimų rezultatais dalijosi daugiau kaip 50 pradinių klasių mokinių iš Kauno, Vilniaus, Senųjų Trakų, Marijampolės, Širvintų ir Alytaus rajonų. Ši konferencija  neatsitiktinai organizuojama Prezidento Valdo Adamkaus gimnazijoje -  tai kol kas vienintelė Lietuvoje ekologinio ugdymo krypties gimnazija, kurioje ugdomos ekologinės mokinių kompetencijos, organizuojamos gamtamokslinės tiriamosios veiklos, kuriose mokiniai atranda tyrinėjimo džiaugsmą.

Renginį pradėjo Kauno tvirtovės VII forto jaunųjų mokslininkų laboratorijos atstovai. Mokiniai be galo susidomėję stebėjo, kokia reakcija vyksta tarp sauso ledo ir vandens. Trys vaikai savanoriai drąsiai kartu su laboratorijos atstovais atliko chameleono reakciją. Ryžtingiausias vaikas, išvardijęs būtinas degimo sąlygas, galėjo palaikyti ugnį... rankoje.

Vėliau nepaprasti bandymai vyko gimnazijos kabinetuose - laboratorijose. Žiūrovai stebėjosi jaunųjų mokslininkų išradingumu, eksperimentų įvairove ir oratoriniais jaunųjų einšteinų gebėjimais. Vilniaus šv. Kristoforo progimnazijos mokiniai  pademonstravo,  kaip prieskoninės žolelės padeda maistą išlaikyti kuo ilgiau šviežią. Širvintų pradinės mokyklos trečiokas Karolis perprato ir kitiems paaiškino, kaip veikia ir išsiveržia povandeninis ugnikalnis. Jaunieji gamtos tyrėjai buvo tikrai pasiruošę: mokė, kaip pasigaminti lavos lempą, kaip priversti skraidyti arbatos pakelius ar susikurti nematomą apsiaustą nuo lietaus, kaip sukonstruoti Herono fontaną, išmetantį vandenį į dvigubą aukštį, savaime pasitaisantį stiklą ir dar daugybę kitokių įdomybių. Tyrėjai susidomėję stebėjo vieni kitų darbus, dalijosi patirtais įspūdžiais, idėjomis, kaip bandymus būtų galima pritaikyti praktiškai. Sulaukę žiūrovų klausimų, jaunieji mokslininkai kantriai bandė kuo išsamiau atsakyti. Visi dalyviai vienbalsiai tvirtino, jog labai džiaugiasi dalyvavę konferencijoje ir neketina sustoti eksperimentavę – tęs savo stebėjimus ir tyrinėjimus kasdienėje veikloje, mokykloje, namuose, gamtoje, o pačius įdomiausius – pristatys atvykę į „Jaunųjų einšteinų“ konferenciją kitąmet. Žinoma, visi tyrinėtojai pažadėjo laikytis saugos reikalavimų.

Gimnazijos erdvėse taip pat  buvo eksponuojami ir stendiniai pranešimai, kuriuose kūrybiškai ir vaizdžiai pristatomi atlikti bandymai, pasiekti rezultatai, išvados.

 Renginio pabaigoje konferencijos dalyviai buvo apdovanoti projekto partnerių bei rėmėjų įsteigtomis dovanomis: leidyklos „Alma littera“ ir „VaiGa“ jauniesiems mokslininkams dovanojo vertingų knygų, mokiniai skanavo „OHO“ pusryčių. Lietuvos jogos asociacija mokytojams įteikė dovanų kuponus, rėmėjai iš „The Natural Amber“ - gintaro papuošalus. 

Išlydėjusi konferencijos svečius organizacinė grupė susirinko aptarti renginio rezultatų ir pasidžiaugti sėkme. Sulaukus tokio didelio mokinių, tėvelių bei pedagogų susidomėjimo jau planuojama nauja 2018 metų konferencija. 

Visus, neabejingus ekologinėms, aplinkosauginėms idėjoms ir norinčius savo veikla prisidėti prie saugios, sveikos ir estetiškos aplinkos kūrimo, kviečiami į Prezidento Valdo Adamkaus gimnazijoje balandžio 20 d. organizuojamą Nacionalinę pamoką „EKO idėjos Lietuvai 2017“.